Naši psi
PES S PP ČI BEZ ??? TESTY PSÍ PERLIČKY
 

Zajímavosti

Ženy a psi
Muži a psi
Homo kynologicus
Víte, že ...
Murphyho zákony

Proč jsou psi lepší než ženy?

- Rodiče vašeho psa vás nikdy nenavštíví. - Pes vám nikdy netelefonuje.
- Pes miluje, když se vaší přátelé zastaví na skleničku. - Pes neočekává, že mu zavoláte, když se někde opozdíte.
- Čím později přijdete domů, tím radostněji vás vítá. - Pes nenakupuje.
- Pes nemá zájem o květiny, blahopřání a šperky. - Pes nikdy není nespokojen se svým tělem.
- Pes nepřipustí, aby nějaký časopis řídil jeho život. - Pes vás nikdy nekritizuje.
- Pes nechce vědět o každém psu, kterého jste kdy měl. - Na psa nemusíte čekat, je připraven okamžitě jít ven.
- Čas, který pes stráví v koupelně je omezen na krátké napití. - Pes vám nikdy nevypne televizi, díváte-li se na fotbal.
- Můžete mít legálně několik psů. - Pes neumí mluvit.

V čem jsou psi a ženy stejní?

- Vypadají dobře v kožichu. - Zpravidla nevypadají dobře v klobouku.
- Jsou schopni sníst kilo čokolády naposezení. - Nerozumějí fotbalu.
- Dokáží dokonale předstírat, že rozumí každému vašemu slovu. - Vyžadují drbat záda.
- Nemůžete jim svěřit platební kartu. - Nikdy nemůžete skutečně vědět co si myslí.

V čem je žena lepší mež pes?

- Je společensky akceptovatelné mít sexuální vztah se ženou.
- Ženy vypadají dobře ve svetru.
- Ňadra ženy ačkoliv jsou jenom dvě jsou mnohem zajímavější.

Muži a psi

Proč je pes lepší než muž?

- Psovi je jedno kolik jste měla psů před ním. - Psovi nevadí pokud jich vlastníte více, ba při vhodné výchově se spolu přátelí.
- Pes se prakticky nikdy neuráží, a je zcela přirozené, pokud delší čas (většinou celý život) na vás nepromluví. - Obvykle nemusíte bydlet s rodiči vašeho psa...
- Pes nikdy nekritizuje, ani když majitelka sousedovic voříška je krásnější, štíhlejší a pracovitější než vy. - Pes nikdy dobrovolně nezůstane přes noc s cizí ženskou...
- Pes o vás nikdy nehovoří jako o své „staré“. - Jen naprosto vyjímečně si pes nese životem komplexy vůči ženám.
- Psi nemají pocit méněcennosti, když jste chytřejší, vzdělanější a více vyděláváte než oni. - Psova výkonnost se nemění, ani když není stále ubezpečován o tom, jaký je „samec“.
- Pes je sice velmi potěšen, jestliže mu projevují přízeň ženy, ale hladina jeho testosteronu se ani nepohne. - Psův intelekt bývá sexem zamlžen jen přechodně.
- Když je více psů pohromadě, necítí potřebu si vypravovat stupidní fóry o ženských. - I když psi krkají a flatulují stejně spontálně, nikdy tyto projevy neprovází blbými poznámkami a úsměvem.
- Psi nevyžadují soucit pokud jsou unaveni. - Pes se nikdy nezhroutí do postele, pokud mu teplota vyletí na „šílených“ 36,8°C.
- Nemocný pes nevyžaduje tichým, srdceryvným hlasem „čajíček“. - Pes většinou miluje i vaše rodiče.
- Pes je rád, když ho vezmete na návštěvu svých přítelkyň. - Pes s nadšením sežere cokoli mu předložíte (i když je to stejné den co den).

V čem jsou psi i muži stejní?

- Oba vám zásadně změní život, ale u psa lze tyto změny předvídat. - Vždy se snaží co nejvíce oddálit návštěvu u lékaře (nutno podotknout, že muži své lékaře tak často nekoušou).
- Ani jeden nesnáší, když se jim smějete. - Oba vyžadují každý den jídlo, a oběma je srdečně jedno, kde ho vezmete.
- Oba se stejnou lehkostí přejdou zablácenýma nohama přes právě vytřenou podlahu. - Ani od jednoho nelze očekávat, že po sobě uklidí.
- Můžete si být stoprocentně jisty, že u obou zůstane váš nový účes či garderóba, nepovšimnuta. - Oba lze stejně těžko vyhodit z postele.
- Oba nesnáší musí-li počkat přede dveřmi. - Oba čas od času bez příčiny štěkají.

Proč jsou muži lepší než psi?

- Je společensky přijatelnější mít poměr s mužem. - Po polibku s mužem si nemusíte umývat celý obličej.
- Když muž projevuje radost, nehrozí, že vám vyrazí zub či oko. - Muž nikdy na procházce nesežere výkaly a jiné odpady.
- Obvykle se muž svévolně neválí v exkrementech či mršinách jiných tvorů. - Muži sice kočky také občas honí, ale nikdy je nezakousnou.
- Většina slepic setkání s mužem přežije. - Muž na vaše dotazy někdy i odpoví
- S mužem vás do divadla vpustí. - Za normálních okolností muž doma ani na návštěvě nepomočuje zařízení bytu.
- Když muže necháte samotného v bytě, odpadkový koš zůstane nedotčen. - Vaše boty, knihy, nábytek muž na kontinuitě neohrozí.
- Když jíte muž vám přitom obvykle na rukáv neslintá. - Muži nevyžadují každodenní procházky za jakéhokoli počasí.
- Muže většinou nemusíte násilím vláčet do koupelny. - Muži dokáží dveře i zavřít.
- Muži necítí potřebu běhat podél plotu a zuřivě řvát. - Pokud vám muž uteče, nemusíte mít obavy, že ho zastřelí myslivec.

Homo kynologicus

Popis:

Morfologické rozdíly mezi člověkem moudrým a kynologem jsou nepatrné. Výrazné odlišnosti zaznamenáme pouze v oblečení. Kynolog se nejčastěji vyskytuje v riflích, šusťákové soupravě, maskáčích, kraťasech a botaskách, ve společenském oděvu jen velmi sporadicky (např. na výstavách). Oblečení bývá obaleno odumřelými chlupy a bahnem.

Výskyt:

Zatímco Homo sapiens je takřka kosmopolit (tj. vyskytuje se hojně po celém světě), s kynologem se setkáme na výstavách, svodech, bonitacích, závodech, agility, kynologických cvičištích, střihačských soutěžích a v přírodě. Kynologové žijí ve smečkách.

Etologie (chování):

Kynologové jsou družní, hovorní (pokud se hovor týká psů), mají smysl pro humor a nebývají přemrštěně čistotní. K ostatním lidem se chovají nevšímavě, ale v případě verbálního nebo dokonce fyzického napadení okamžitě tvrdě zakročí. Zatvrzelému a agresivnímu odpůrci kynologie může být rozzuřený kynolog velmi nebezpečný, zejména je-li podpořen smečkou jedinců svého druhu, případně druhu Canis familiaris (pes domácí). K příslušníkům vlastního druhu jsou kynologové velmi přátelští, ochotně se podělí o potravu, nikoliv však o tituly na výstavě. Ve výstavním kruhu nebo v různých soutěžích se z kynologů stávají rivalové, kteří dovedou bojovat velmi tvrdě a ne vždy čestně. Třebaže jsou kynologové v jádru dobrosrdeční, nic je nepotěší tolik, jako když si konkurence koupí psa, kterému nenaroste zub. Kynologové rádi fotografují. Důvodem je potřeba zdokumentovat krásu, případně výkon svých psů. Psy fotografují převážně ve výstavním postoji, visící na rukávu, případně obklopené získanými poháry. Často fotografují i psy svých soupeřů. Snímek exteriérově kvalitnějšího psa konkurence je pak příčinou kynologových depresí.

Způsob života:

Kynologové nejraději obývají osamoceně stojící objekty s velkým pozemkem. Mnoho kynologů je však vzhledem ke svým finančním možnostem nuceno žít i v oblastech hustě osídlených druhem Homo sapiens. Takoví kynologové jsou zpravidla nešťastní a frustrovaní, neboť okolní prostředí je omezuje v jejich přirozených potřebách, mezi něž patří např. život ve smečce, značkování teritoria a volný pohyb. Držení kynologů ve městech a na sídlištích lze bez nadsázky definovat jako týrání. Obytné prostory kynologů se vyznačují charakteristickými rysy. Koberce(pokud se vyskytují), bývají skvrnité a nábytek je ohlodán, stejně jako dveře. Výška okusu odpovídá kohoutkové výšce chovaného plemene, stejně jako velikost stop na ložním prádle. Na zdech se hojně nacházejí krátery Ngorongoro. Veškeré bytové textilie jsou pokryty dlouhou, případně krátkou srstí. Jen výjimečně jsou bezsrsté, propadl-li kynolog kouzlu naháčů, pudlů, nebo jiných nelínajících plemen.Navštíví-li kynologa průměrný příslušník druhu Homo sapiens, je šokován, uslintán, umazán a ochlupen. Jen obtížně si hledá místo na slunci, nebo lépe řečeno na sedací soupravě. Ve všech obytných prostorách se hojně vyskytují pískací hamburgery, míčky, gumové slepice a kosti z buvolí kůže v různém stadiu rozžvýkanosti. Koupelna kynologa je zavalena lahvičkami se šampony, kondicionery, balzámy, prostředky na růst srsti, proti lámavosti, proti statické elektřině, proti blechám, pro lesk srsti, na čištění očí, uší, zubů, na odstranění zacuchanin a na zvýraznění barev srsti, případně na odstranění nežádoucího barevného nádechu srsti. Hygienické prostředky samotného kynologa se omezují na mýdlo s jelenem a kartáček na zuby. Pokud k obydlí kynologa patří pozemek, nese i on charakteristické rysy. Kolem řádného oplocení vedou bahnité stezky, na pozemku se nevyskytuje žádná živá drůbež a žádné záhony. Samotnou kapitolou je dopravní prostředek kynologa, jeho osobní vůz. Obvykle bývá z pochopitelných důvodů typu kombi a v nákladovém prostoru se povalují vodítka, košíky, pešky či různé postroje. Auto je zřídkakdy umyto a jeho blatníky jsou často to jediné, co v blízkosti kynologa a jeho smečky dokázalo bez úhony vykvést. Na zadním skle nacházíme pak obvykle samolepku s rodinným miláčkem, takže před výstavou si stačí projít parkoviště a máme zhruba představu o zastoupení jednotlivých plemen. Automobilu nevěnuje kynolog žádnou zvláštní pozornost, protože pro něj neznamená skutečně nic jiného než dopravní prostředek.

Potrava:

Kynologové se zřídka vyskytují v místě svého trvalého bydliště, a tak se obvykle živí potravou dostupnou na kynologických akcích. Nejčastěji to jsou pikadory, bramboráky, langoše, kuřecí stehna, klobásy, zmrzlina a pivo. Ani doma nevěnují přípravě vlastní potravy zvláštní pozornost, zohledňují zejména finanční a časovou nenáročnost pokrmů.

Rozmnožování a pohlavní dimorfismus:

Skutečnost, že děti nelze vystavovat, používat k aportování kachen, ani zapřahat a i jejich základní výcvik je náročný a s nejistým výsledkem, je důvodem, proč samičky kynologů, kynoložky, mají jedno, maximálně dvě mláďata. Výchovou ve smečce je dán perfektní základ pro to, aby z dětí vyrostli dokonalí kynologové. Smečka zpočátku mládě kynologa bezvýhradně chrání, postupem času vychovává a vštěpuje mu základní pravidla slušného chování. Časem si mladý kynolog dokáže vybojovat v hierarchii smečky svou pozici a připravuje se tak na okamžik, kdy se stane, hned po rodičích, nejvýše postaveným jedincem. Matce - kynoložce, tak odpadá spousta práce a začíná se věnovat svému mláděti intenzivněji v okamžiku, kdy ho lze přihlásit na soutěž Junior handling, zasvěcovat ho do výcviku nebo úpravy psů. Kynoložky se výrazně odlišují od samic druhu Homo sapiens. Sejdou-li se dvě ženy moudré, proberou spolu manžela, děti a Esmeraldu, sdělí si vzájemně nové recepty z časopisu Tina a na závěr se shodnou, že ta nová blůzička paní Vopršálkové je skutečně rozkošná. Dvě kynoložky spolu dovedou klábosit rovněž zcela neúnavně celé hodiny, ale obsah jejich rozhovoru je diametrálně odlišný. Téma "manžel" zcela vynechají, o dětech se zmíní jenom potud, pokud zaznamenaly nějaký kynologický úspěch a dále hovoří výhradně o tom, jak Aris (Chanel, Brit, Simon, Ayka) dopadli na výstavě (bonitaci, závodech), proberou receptury krmiv a vzájemně se shodnou na tom, že ta fena, co si Vopršálková přivezla z Dánska určitě nestojí za ty peníze, poněvadž je strmá na zadek (má reakci na střelbu, dlouhý chlupy, krátký chlupy, nebo světlý oko). Muži - kynologové diskutují o stejných tématech jako kynoložky, zatímco muži Homo sapiens hovoří výhradně o sexu, fotbale a politické situaci. Žena kynoložka si nikdy nestěžuje, že nemá co na sebe, ale stěžuje si, že nemá co vystavovat, co cvičit nebo s čím závodit (všichni psi už mají všechny možné tituly a zkoušky, je třeba koupit nového, nebo si nechat štěně). Manžel kynoložky musí být srozuměn s tím, že když se vrátí z práce (a najde čirou náhodou manželku doma), na kuchyňském stole nestojí teplá večeře, ale pes a drahá polovička nesvírá v ruce vařečku, ale kartáč, nůžky nebo trimovací nůž. Jak už bylo výše uvedeno, kynoložky nesledují stupidní televizní seriály, ani nečtou slaboduché románky, ale po večerech studují odbornou kynologickou literaturu, ročenky, zpravodaje a katalogy. Znají perfektně rodokmeny a výsledky psů svých přátel ,ale dělá jim potíže vzpomenout si, jakého pohlaví jsou kamarádovy děti. Vaří levně, rychle, nepříliš chutně a málokdy. Jejich specialitou jsou chlupaté knedlíky, chlupatá sekaná a chlupatá polívka z pytlíku.

Pohlavní dimorfismus je u Homo kynologicus nevýrazný, protože příslušníci obou pohlaví se stejně oblékají a chovají. Pakliže kynoložka, nebo kynolog mají za životního partnera obyčejného příslušníka druhu Homo sapiens, nastává boj, který končí často rozvodem. Jen v ojedinělých případech lze udělat z obzvlášť tvárného jedince člověka moudrého kynologa, ale stojí to spoustu času, energie a nervů a mnohem lepší je se nežádoucího partnera zbavit a oženit či provdat se za kynologa. Některé ambiciozní kynoložky si však záměrně pořizují manžely - nekynology. Důvodů je několik. Manžel - nekynolog nepředstavuje žádnou konkurenci v kruhu ani na závodech, nemá odlišný názor na výběr krycího psa (protože nemá žádný) a nezabírá si pro uspokojování svých kynologických potřeb nejnadějnější psy chovatelské stanice. Na druhou stranu s ním nelze rozumně pohovořit, neboť dysplazii považuje za plemeno a Junior handling za prodej štěňat. Když si pak kynoložka uvědomí, že takovýto manžel zabere v posteli stejně místa jako dospělý dobrman a sežere toho bezmála tolik jako sedmnáct čivav, nezřídka má chuť podat žádost o rozvod. Důvodem, proč to neudělá, bývá skutečnost, že potřebuje někoho, kdo by zvedal psy do vany, fungoval coby tažná síla při transportu výstavní klece a v neposlední řadě to všechno sponzoroval.

Druh Homo kynologicus se dále dělí na mnoho dalších řádů, např. Homo kynologicus var. drillus (člověk - výcvikář), Homo kynologicus var. musherus, Homo kynologicus var. agiliticus, atd. Řády se dělí na čeledě, lidově zvané např. ovčákáři, kníračkáři, pudlaři, chrtaři, dogaři, atd. Některé čeledě mají své podčeledě, např. chrtaři se dále dělí na vipetáře, barzojáře, atd. Jednotlivé řády, čeledě a podčeledě se od sebe v maličkostech liší (výstroj, výskyt, chování), ale výše popsané základní rysy druhu Homo kynologicus jsou zachovány. Příslušníci druhu Homo sapiens, kteří se povýšeně nazývají "normální lidé" pevně věří, že se jim podaří nejrůznějšími sankcemi a utlačováním kynology vyhubit a vytlačit na okraj společnosti. Navzdory jejich snahám nejsou kynologové ohroženým druhem. Jako jediní savci se dokáží rozmnožovat také nepohlavně, a to nákazou. K ní může dojít u kohokoliv (zejména u dětí a mládeže, a to i protikynologicky naočkované). Největší ohniska nákazy jsou na kynologických akcích.

 

Víte, že ...

  • mnozí lovečtí psi jsou bez problémů schopni urazit najednou 60 kilometrů?
  • nejvytrvalejšími běžci mezi psy jsou sibiřští hasky
  • relativní váha psího srdce je vyšší než váha srdce dostihového koně?
  • psí srdce udeří 60x až 80x každou minutu
  • nejdelší stopa, kterou kdy jaký pes dokázal sledovat, měřila 230 kilometrů, tedy více než je vzdálenost Brna a Prahy? Oním fenomenálním stopařem byl bladhaund!
  • německý ovčák má 220 miliónů čichových buněk, zatímco my lidé jenom 5 miliónů!
  • pes dokáže sůl, kterou člověk čichem vůbec nezaznamená, rozpoznat ještě ve zředění 1:10 000
  • aby pes mohl hýbat ušima, potřebuje k tomu 17 svalů
Pes přítel člověka, 10/99

Murphyho zákony

Murphyho zákony Zákon o proměnlivosti ras
Pořizujete-li si štěně neurčitého původu a předešlý majitel se dušuje, že to bude malý pejsek, jen o málo větší než jezevčík, vyroste z něj monstrum o hodně větší než německá doga.


Teuerovo pravidlou o deformaci
Štěně bezpečně pozná, které boty jsou vaše nejoblíbenější nebo nejdražší. Oproti tomu si naprosto nevšímá bot, které jsou vám malé nebo zralé na vyhození.


První relaxační zákon doc. Slumbera
Chcete-li si se štěnětem hrát, spí.


Druhý relaxační zákon doc. Slumbera
Chce-li si štěně hrát s vámi, spíte vy.


Mediální zákon
V obývacím pokoji pes obsadí jediné křeslo, z nějž je dobře vidět na televizi.


Zákon rozměrnosti
Čím většího psa máte, tím menší místo na spaní pro vás zůstane v ložnici.


Holův zákon přímé úměry
Pes, ponechaný o samotě v uzavřené místnosti, vyje tím hlasitěji, čím více sousedů je v dané chvíli na doslech.


Zákon soucítění
Váš pes je v očích sousedů chudáček, který musí žít s takovým pitomcem, jako jste vy.


Smoothův zákon úlisnosti
V případné přímé konfrontaci mezi vámi, sousedem a vaším psem se pes chová tak mile a přátelsky, až soused nabude dojmu, že jste celou tu dobu vyli vy.


Zákon stupňování agresivity
Pes ruší ve spánku pouze ty sousedy, kteří jsou schopni a ochotni pustit se s vámi do fyzické potyčky.


Shatterův zákon letící obuvi
Žádná bota, kterou po štěněti hodíte, nezasáhne štěně.


Glassův dovětek k Shatterovu zákonu
Bota mrštěná po štěněti zasáhne pouze vaši oblíbenou vázičku ze starožitnictví nebo oblíbený hrneček po prababičce.


Pestův zákon sebezáchovy
Pes si nevezme od cizího člověka pouze takové jídlo, které je otrávené.


Dragův dodatek k Pestovu zákonu
Požije.li pes otrávené jídlo, činí tak pouze proto, aby vás vytrhl ze stereotypu a dopřál vám trochu toho dobrodružství.


Zákon fekálního vozu
Narazí-li váš pes na něco hnusného a smradlavého, vzápětí se v tom vyválí.


Weakův zákon řídkého případu
Má-li pes průjem, vykonává velkou potřebu zásadně na místech jako je parkoviště, vstup do metra, vchod do supermarketu nebo zastávka hromadné dopravy.


Dragův zákon účinného rozrušení
Pes považuje za nejúčinnější vytržení ze stereotypu bušení na okna veterináře v půl čtvrté ráno.


Blindův zákon
Jediný pes, který se na vycházce chová zcela disciplinovaně, je pes slepecký.


Webmaster:© MS 2006-2017